21 Nisan 2013 Pazar

Doğa için Pedalla!
              Bisiklete binmeyi oldum olasılı çok severim. Sağ olsun babam bunuda eksik etmemiş ve bir bisiklet almıştı küçükken. Deli gibi mahalleden mahalleye kuzenlerimle birlikte sürerdik. Bazen düşüp kanatırdık kolumuzu bacağımızı ama yine sürmeye devam ederdik. Bisikleti olan çocuklarla yarış yapardık. İnanılmaz eğlenceliydi. Fakat lise çağlarımda bisikletim küçük gelmeye başladı ve bir daha almadık. Bisiklete bindiğim zamanlardaki hissi hiçbir taşıt aracı hissettirmedi. Birde artistik bir hareket varya hani, ön tekerleği kaldırarak sürmek, heh işte her yapışımın sonunda düşüp kolumu bacağımı incitsemde mükemmel bir duyguydu. O zamanda ata binmiş süvarı gibi hissederdim. hehe

               Nereden çıktı şimdi bu konu? Çünkü Çin'e geldiğimden beri bu bisiklet aşkı yine depreşti bende. 7'den 77'ye herkes kullanıyor ve bisiklet bilinci herkese işlemiş. Kaldırımlara bisiklet parkı bile yapılmış. Yani işinmi var hemen bisikletini kilitle git gör gel sür...

               Bisiklet için yollarda çok uygun burada. Kaldırımlar çok geniş genelde ve yollar çok düzgün. Burada yaşadığım süreç içerisinde çok almayı düşündüm ama Türkiye'ye nasıl getireceğim derdi yüzünden vazgeçmiştim. Fakat Türkiye'ye gelir gelmez hemen bir tane alacağım. Aslında ilk bisikletim küçük geldiğinde yenisini alabilirdik fakat "kız kısmı bisiklet kullanır mı ayıp..." diye söyleyenler yüzünden alamadık bir daha.
Şimdi 26 yaşıma giriyorum bal gibide alacağım işte. :D Hiç vakit kaybetmeden hemde...

               Çin'de bisiklet kullananları görüp görüp kıskanmaktan bıktım. Birde bisiklet araştırması yaptığım sırada karşıma öyle bir site çıktı ki okurken çok heyecanlandım.
Bu site; "Doğa için pedalla projesiyle" başlayıp planını programını ve amacını belirleyip hayallerini gerçekleştirmek için Türkiye'den Japonya'ya kadar sadece bisikletini (aralarda mecburi deniz yolunu) kullanarak yola çıkan bu hayali uğruna binbir zorluk ve macera yaşayan ve bizim gibi dünyayı gezmek isteyen insanlara inanılmaz motive veren Gürkan Genç'in sitesidir.
Eğer benim gibi bisiklet tutkunu iseniz ve hayallariniz varsa Gürkan beyin sitesinde duygularınızı harekete geçirecek bir çok şey bulup kendisi ilede fazlasıyla gurur duyup benim gibi her yazısını okuduğunuzda "Helal olsun!" diye zıplayabilirsiniz. ;) Şu sözüde çok anlamı;
"Hayalleri aşan girişimlerde ve fedekarlıklarda bulunuyorsanız başarılı olmanız kaçınılmazdır                                                                                                                               Gürkan GENÇ"

      
       Bunun dışında Bisiklet Haber sitesinden yapılan birçok etkinlikten haberdar olabilirsiniz.
Ayrıca Pedalla sitesi"Önemli olan varmak değil yolda olmaktır" sloganıyla bisiklet severleri maceralara çağırıyor. Bu siteden Türkiye içinde yapılan etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.
Yine başka bir site daha Tıktık

 
Bisiklet ile ilgili karşılaşacağım siteleri bloğumda yazacağım.
Bizde uzakdoğu severler olarak bir bisiklet kulübü kursak mı? :D Şaka bir yana sağlık için doğa için Pedallayalım! :)
6 yorum:

 1. Sizi bu konuda kesinlikle destekliyorum. :)
  Bende bu sene İstanbul'da düzenlenen Bisiklet turuna katılmıştım ve inanılmaz zevk almıştım. Bisiklet sürmek geçekten iyi hissettiriyor. Maalesef bisiklet yolu vs. İstanbul'da ve tarifiğinde büyük bir sorun.Bizim böyle bir şansızım yok ama siz vazgeçmeyin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. :)
   Ben de 3ay sonra döneceğim ve evet İstanbul'da sürmek bir hayli zor ama yapacak bir şey yok. Sık sık adalara gidip zevkini çıkarmayı düşünüyorum. Alıştıktan sonra sizin gibi turlara katılabilirim hatta paylaştığım sitelerdeki gibi Türkiye turu istiyorum bakalım. :)

   Sil
 2. şu aralar bisiklete yeniden merak saldım o yüzden bu yazıyı çok severek okudum.şu "kız kısmı bisiklet mı sürer" beni öyle sinir ediyor ki. bi de başörtülü isen tamam iki kat beter oluyor.
  Allaha şükür şimdi oturduğum yer bisiklet konusunda çok rahat. bazen öğrencilerin bisikletlerini alıp sitede geziyorum :) ve en yakın zamanda kendime de alacağım inş.
  bu paylaştığınız siteler için de teşekkürler bilmediğim siteler vardı içinde sayenizde öğrendim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ben de yorumunuz için teşekkür ederim. ^-^
   Bende alacağım inşaallah model araştırması yapıyorum şu aralar.
   Alırken yine çevrem hme kızsın hem yaşına bak diyecek ama umurumda değil. :D
   Ablamla kardeşimide teşvik ettim onlarada aldırıyorum. Ablamda başörtülü bizden daha çok lafa maruz kalacak ama onunda umurunda değil artık. Bisiklet aşkı kardeşçe aldı bizi. Çoğu zaman adalara gidip sürmeyi düşünüyoruz.
   İlerleyen zamanlarda İstanbul'da bir bisiklet kulubü daha kurabiliriz bizde. :D

   Sil
 3. Güzel Yazı keyifle okudum : ) Çin muazzam bir coğrafya ve kültür ve benim için inanılmaz bir tecrübeydi. Bu yüzden tekrar gideceğim. Keyfini çıkar. Yorum yapan diğer arkadaşlarda sakın bisiklete binmekten vazgeçmeyin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gürkan bey bloğuma hoş geldiniz =) yorumunuzu görmek beni çok mutlu etti. Bugün markete gittiğimde önümden sayamadığım kadar çok genç bisikletli geçti nasıl imrendim anlatamam. Çin'de bu kültür çok güzel gelişmiş darısı bizim ülkemizinde başına inşaallah. Sizinde başarılarınızın devamını dilerim yeni maceralarınızı merakla bekliyorum. :)

   Sil