22 Mart 2013 Cuma

Tatil başlangıcı ve Shen Zhen!

Ocağın sonunda okul kış tatiline girince tüm stresimizi atmak adına Hong Kong'a gitmeye karar verdik arkadaşlarla. Fakat bu tatilde aynı zamanda Çin’deki tüm halkı sokağa döken bayramları da çakışacağı için bilet bulamayız diye tedirgindik ve öylede oldu.
Ocağın 20'si diye düşünürken bayram yüzünden tren biletleri kalmamıştı. 16 şubatta bayram biteceği için 18 şubata biletimizi alırız dedik. Bilet almak içinde 10 gün önceden istasyona gitmemiz gerekiyordu. 11 şubatta istasyona bilet almaya gittik fakat o da ne :D bilet yine yoktu.
Bizden sonraki amca hemen o akşama bilet alınca arkadaşlarımızdan birisi "bugüne alıyorum" deyince hemen "evettt" diyerekten  akşama yetişmek için yolcudur abbas bağlasan durmaz gazıyla yurda apar topar gidip ailelerimize haber verip çantalarımızı hazırladık.
Çin'de ilk tren seyahatim olacağından nasıl bir tren beni bekliyor merak içerisindeydim. 6. pulmanda yerlerimize geçerken her yerin ranzalı olduğunu ama yatak olarak değil üst katların valiz koyma yeri olarak kullanıldığını tıkış tıkış sert koltukta totonuz uyuşarak ama asla uyumayarak yolculuk edeceğimizi hayal etmemiştim. :D Tam 10 saat süren yolculuğumuzda ilk tatil yerimiz Shen Zhen'a vardık.
Bu arada bu ani tarih değişikliğinde hiçbir yerde hotel rezervasyonu yaptırmadığımızı söylemiş miydim? :D Tren boyunca nerede kalacağız diye tutuşa tutuşa yolculuk yaptık fakat Rabbim'in sevgili kullarıymışız ki kalacak yer bulduk. Çin'de olan bayram yüzünden hotel ve otellerde yer bulmak imkânsızdı çünkü. Çinliler için bu bayram çok özel bir bayram, bir ara onu da anlatacağım. :)
8 Hotel adlı kalacağımız yerde sahipler yabancı olduğumuz için epey bir ilgilendi de ayrıca. Çok fazla uzattığım Shen Zhen maceramın günlüğümsü kısmını bırakıp maddemsi kısmına geçerekten Shen Zhen'a gidildiğinde ne yapılır, ne yenir nerelere gidilir dilim döndükçe beynim hatırladıkça anlatmaya çalışacağım...

  1. Shen Zhen, Hong Kong'a yakınlığı yüzünden epey işlek bir şehir ve Çin'in Guangdong eyaletindedir. Ayrıca Türkiye/Samsun ile kardeş şehirlerdir. Uzun bir süre sonra başka bir şehir özellikle okyanusu olan bir şehir görmek bende İstanbul'a gitmiş gibi hissettirdi.
  2. Binalar! Çok hoşuma gitti. Mimari yapıları ve görünüşleri çok dikkat çekici.
  3. Yemek olarak hotel sahibi tavuk, kaz ve ördek pişirilen bir yere götürdü. Arkadaşlarım hapur hupur yerken ben yiyemedim bu yüzden tadı hakkında bir şey diyemeyeceğim. Ben genelde Helal restoranlarda yemek yedim ve yemek ücreti yaşadığım yer Changsha'ya biraz daha pahalıydı.
  4. Taksiye hiç binmedik ama otobüsler yine yaşadığım yere göre farklıydı. İçinde hostesler oluyor ve paraları onlar topluyorlar. Ücretlerde gideceğin yerin uzaklığına göre değişiyor. Ayrıca yaşlı ya da çocuklu biri geldiğinde gençleri kaldırıyorlardı. :D
  5. Kingkey Finance Tower, burayı anlatmak istemiyorum zaten anlatamam da çünkü çıkmayı göze alamadım. :D Çin'de hemen hemen her şehirde tüm şehri görebileceğiniz dağlarda towerlar bulunuyor. Shen Zhen'da da Kingkey Finance Tower vardı. Ama adamlar taşıtla gidecek yer yapmamışlar. Çin seddine çıkar gibi merdiven yapmışlar dağa ve o dağın yarısına kadar o merdivenle çıktıktan sonra düzlüğe erişiyorsun ve Kingkey Finance Tower'a gidebiliyorsun. Ben toplasan 200 basamak çıktıktan sonra vazgeçtim! T_T Pişman oldum ama Shen Zhen şubat ayında bile sıcacıktı daraldım ne yapayım. Shen Zhen'a giderseniz bu Kingkey Finance Tower'a çıkmamazlık yapmayın çünkü okyanus ve güzelim binaların manzarasını benim gibi kaçırmazsınız. :)
  6. Sahilllllll! Uzun zaman sonra tuzlu su kokusunu almak ve suyun kumun verdiği his bambaşkaydı. Shen Zhen güneyde olduğu için bulunduğum zaman sırasında sıcaktı. Sahile millet akın akın yapmış bacaklarını suya sokup su içinde hopluyorlardı. Ayrıca sahile yapılan melek figürleri görsel güzellik katmıştı. 
Aslında Shen Zhen hakkında fazla söyleyecek bir şey yok. Güney olmasının verdiği sıcaklık, denizin olmasıyla burnunuza gelen o harika tuzlu su kokusu, tower'a çıkarsanız göreceğiniz eşsiz manzarası eğer alış veriş yapmak istiyorsanız da Hua Qiang Bei'ye gitmeniz yeterli olacaktır. 2 gün içinde bunları keşfedebildim ancak. :) Ama keşke orada okusaymışım diye de içimden çok geçirdim.Ayrıca akşamları teyzelerin, ajummaların boş alanlarda müzik açıp dans ettiği herkesin kendi halinde takıldığı hoş ve nezih bir yer :) İsterseniz bizim gibi sahilde halayda çekebilirsiniz, dans eden teyzelere eşlikte edebilirsiniz. ;) Shen Zhen bu tatilimde en çok eğlendiğim ve zevk aldığım yerdi. Hong Kong yazımda görüşmek üzere hoşça kalın! :)
Yosei
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder