13 Kasım 2012 Salı

Uyumaya geldim!

          Buraya geldiğimden beri Çince'de çok pot kırdım ama açık açık yaptığım ve hocamın hafızasında iyi bir yer etmeme sebep olan bir pot var ki niyetimi bu kadar açık belli ettiğim için çok utanıyorum.

Geçenlerde ders konumuz gitmek ve gelmekti. Buyrun Çin'e neden gelinir öğreteyim. :D

Hoca: 你为什么来中国? (Ni wei shenme lai Zhong Guo?) Çin'e neden geldin?

Ben: (Tek kaşı kalkık kendinden emin bir ifade ile) 我来中国睡觉 ( Wo lai Zhong Guo shui jiao!)

Hoca: o_O :D XD ^^ ( yüzünde karmakarışık bir acı ile gülmeye başlayınca yanında duran arkadaşım gülme krizine girdi.)

Arkadaş(Türk): ahahahaha Çin'e uyumaya mı geldin kızım? Çin'e uyumaya geldim dedin, dedi. zuhahahahaahahahlarla gülmeye devam etti.

Hoca: (Kendini tutmaya çalışarak.)  没问题. 没问题.(mei wenti, mei wenti) "Önemli değil, önemli değil!" diyerek beni teselli etmeye çalıştı.
Ama teselli değil ben niyetimi açık açık söylemiştim aslında ben uyumaya gelmiştim Çin'e x_X
Kaşımı indirip küçük Emrah moduyla sahte niyetimi söylemek zorunda kaldım. :(

Ben: 我来中国学习汉语( Wo lai Zhong Guo xuexı Hanyü.) Çin'e Çince öğrenmeye geldim!
Bütün gururumu bir kenara bırakıp yüzümü yere dönüp sesimi kısarak söyledim sonunda. T_T
Shuıjiao ile xuexi arasında dağlar kadar fark var nasıl böyle bir hata yaptıysam orası da ayrı konu. O an uykum geldi herhalde. XD
Ve bu olay arkadaştan arkadaşa, o arkadaştan başka arkadaşa dolandı durdu, dolanmaya da devam edecek... T_T
Ve hoca beni her gördüğünde gülüyor!!!! Noooooooooooooooooooooooooooo!


          Ayrıca ilk geldiğim zamanlar Çince'nin Ç'sinin altındaki çubuğu bile bilmediğim için "不懂-bu dong, -anlamamak" kelimesini öğrenmiştim. Özne, yüklem ve Çince'de 5 ton olayını da bilmediğim için bana bir şey anlatmaya çalışanları önce dinler sonra cümlesi bitince gözlerimi kısarak "bu dong" derdim ve gülmeye başlarlardı.
Ne bileyim ben sondaki g'nin telaffuz edilmeyeceğini... Yurt görevlileri Çince bilmediğimi bildiği halde odaya bir sorun için geldiklerinde oda arkadaşım yoksa bana vırvırvır konuşuyolar. Her defasında "Bu dong" diyordum yine "g" sesini sert bir şekilde bastıra bastıra söyleyerek ve çalışanlar kapıdan karnını tutarak ayrılıyorlardı. Ama, ama öğrendim işte fakat eski konuşmamdan dolayı daha uzununu söylesem bile gülüyolar. :(

          Çince adım Tang Min Fei. Burada sınıftaki herkes Çince isim almak zorunda ama bana nasıl isim vermişler ki herkesin ağzında adım. Sürekli "Tang Min Fei, Tang Min Fei sen söyle, Tang Min Fei tahtaya gel, Tang Min Fei şu saatte görüşelim, Tang Min Fei anladın mı? Tang Min Fei Tang Min Fei...." Sınıftakiler ekstra para verdiğimi sanacak ama yok öyle bir şey. Benle çok uğraşıyor hocalarım  >-<  Sınıf mevcudu 24. Tek tek söylense isimler ders bitiyor ama 1 derste 10 kez ismim söyleniyor. O değil çok utangacım ben, sınıfta bir Koreli çocuk, bir ben pısırığım gerisi bizden büyük zaten. Ama neden o değil neden nedennnnnnn anlamıyorum. x_X

          Konuşmayı yavaş yavaş oturtuyorum. Çince gerçekten zor. Şuan epey bir ilerledim bu yüzden ben de eskiden yaptığım konuşmalara çok gülüyorum. 1 ay önce bir Türk arkadaşımın odasını arayacağım o da Koreli bir kızla paylaşıyor odasını. Çok da seviyorum kızı. Bizim buraya geldiğimizden beri yardım meleğimiz oldu. Ders çalışma lambası, süpürge... yani odaya lazım ne alacaksak "durun almayın geçen sene kalan öğrenciler giderken bir sürü şey bıraktı masraf yapmayın" diyerek bize getirdi, ilk geldiğimizde alışveriş merkezlerini ve yemek yiyebileceğimiz temiz yerleri gösterdi, Kore'ye geldiğimizde yine masrafımız olmasın diye evinde kalmamız için ısrar etti. O kadar tatlı o kadar güler yüzlü bir kız ki "our angel" diyoruz gördüğümüzde.
Her neyse arkadaşımı aradım HaiZheng açtı telefonu:
HaiZheng: Efendim
Ben: HaiZheng merhaba, Ceren orada mı?
HaiZheng: Aaa Ceren aslgalbhslgşahrepherşgaerhapoerhşehjpoae....
Ben: ??????????????????????????????????????????? (Ne diyoki la bu(bu kısım Türkçe XD))
Hai Zheng: ahkeşhaeşhlmaerh
Ben: Eee HaiZheng ben Merve ve söylediğini anlamıyorum
Hai Zheng: Aaa Merve hahahaehawehahefhohohoha
Telefonu Türk arkadaşıma verip gerisini ona bırakıyorum ama bana gülüşmekten KONUŞAMIYOLAR...

Kızcağızla iki kelam bir şey edelim dedik burnumuzdan geldi. T_T Artık Ceren'i aradığımda HaiZheng beni tanıyıp "Aaa Merve Ceren yok." diyor. Varsa direk uzatıyo gülerek yoksa yine gülerek yok diyor. >-<

Bu arada bu yazıyı yazarken ofisten aradılar 2 gündür okula gitmiyorum diye yarın ofise çağırıyolar. Tabii ismimi zikredemiyolar 2 gündür hatta arada 3 gün tatil vardı 5 gündür ismimi söyleyemediklerinden bana şuana kadar öğrendiğim tüm hanzıları yazdıracaklarmış.
Böyle ceza mı olur? Bu ne böyle yaaaa!? :(
Yeter isyan ediyorum ülkeme döneceğim, kendi ülkemde bu kadar özel muamele görmedim ben, alışkın değilim. :(

8 yorum:

 1. Kore'yedemi gittiniz.Çok merak ettim neler yaşadığınızı...Umarım Çince'den vakit bulup yazabilirsiniz.:)Bu arada adaşmışız. Size kolaylıklar diliyorum bu Çince ne zor dilmiş gerçekten...

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Kore'ye henüz gitmedim. Çince eğitimim bittikten sonra Kore'ye geçeceğim. Kore'ye geçtiğimde Kore'ye dairde gördüklerimi paylaşacağım inşaallah. :)

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir anı olmuş ama :D
  Bende ıraktan misafir gelen hocamızla konuşurken daha doğrusu tanışırken yaşımı söylediğimde hoca Türkçe dile geldi şok geçirdi.Türkçe olarak yaşımı tekrarladığında ise ben o heyecanla yes dedim hahahah :D hatırladıkça utanıyorum:/ okulda adım yes'e çıktı :D zaten herkes abla diyordu "yes abla" oldum şimdide :D az öncede dediğim gibi bu yıl çok ortak noktamız var seninle :D
  okul anılarım için bir blogda ban mi açsam wuuuuuu :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yayınla kuzu yayınla. Bizim gibileri varsa bir köşede saklanmayı bırakıp tek olmadıklarını görsünler. :D

   Sil
 4. merve ya öldüm gülmekten he :D daha ne kadar kalıcaksın orda? :D iyi eğlenceler sana bizim yerimize de eğlen kib. hemşire ayşe:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi kuzum 2 yıl kalmayı düşünüyordum ama planlarım sürekli değişiyor. Buradan direk Türkiye'ye dönmeyeceğim çünkü :)Ama eninde sonunda 2013 Ekim ayında Türkiye'de olacağım. :)

   Sil
 5. Çok hoş bir anı olmuş bence..Dil okulu için mi ordasınız ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Teşekkürler. :)Kore'ye gidecekken birden Çin'e döndürdüm rotayı. 4 aydır dil eğitimi alıyorum öğrenene kadar da buradayım bakalım. :)

   Sil