12 Kasım 2012 Pazartesi

Bekarlar Günü!

Çin'e geldiğimden beri sürekli bir koşuşturma içerisindeyim. Türkiye'de olsam üniversite bitiminden sonra başlayacak iş arama sürecinde güzel evimde pijamalarıyla oturan, bilgisayarından film, dizi izleyen derdi tasası olmayan bu rutinde devam eden arada dışarı çıkıp sosyalleşen bir insan olacaktım. Ki normalde öyle değilim ama kankimde uzaklarda olunca artık pekte bir şey yapasım gelmiyordu artık.

Ama Çin'e geldim geleli sabah 6da ayaktayım, gece en geç 1'de yatıyorum. Öğlene kadar okulum var. Sonra yemekhane kuyruğuna giriyorum yemek sırası için. ( Tüm Çin'lilerde o vakitte öğle molasına girdiği için inanılmaz bir kalabalık oluyor). Sıra geliyor siparişi veriyoruz bu sefer yemeği salya akıta akıta bekliyoruz. Yemeğide bir güzel afiyetle yiyoruz.
Varsa bir gösteri, gezi ona katılıyoruz. Yoksa eve gelip bir iki nette takılıp dersler daha önemli olduğu için ders çalışıyoruz. Sonra yine dışarı çıkıyoruz, arkadaşlarla taklıyoruz geliyoruz ders çalışıyoruz sonra uyuyoruz.
Normal gelebilir size belki ama bana çok hareketli. Yakında kültür günümüz var bu sefer onun için koşturuyoruz. Buradaki Çinlilere Türkiye'yi tanıtacağız.
Dans olarak bir kaç arkadaş çingene dansı yapacak. Ben yemeklerden sorumluyum.
(Patates salatası, mucver ve barbunya yapacağız. Sıcak yemekleri ısıtma problemi olduğu için soğuk yemeklerden seçtik, sizce başka ne yapabiliriz?)

Cuma gününde danslar oyunlar tüm ülkeler tarafından sergilenecek, bizim için dua edin... ^^
Geçenlerde kültür gününe girildiği için Çinliler gösteri yaptı, resimlerini ve videolarını paylaşacağım daha sonra. Gösteriyi ben çok beğendim.
Daha önce söylemişmiydim hatırlayamadım burada her cumartesi saat 20:00'de havai fişek gösterisi oluyor. Yapılmadığı gün yok. Yaşadığım yerde havai fişeği yapan bir fabrika var fazla mallarını cumartesi günü patlatarak elden çıkarıyor ve ortaya Changsha halkını hayranlıkla seyrettiren bir görüntü ortaya çıkıyor. Yalnız ben daha önce böyle havai fişeği görmedim. Gülen suratlar, kalbin ortasından geçen ok...Bunuda videoya çekmiştim bir ara inşaallah onuda paylaşacağım. :DGelelim bekarlar gününe. Geçenlerde cadılar bayramını atlattık. Tek tek yurt kapılarını küçük çocuklar çalarak şeker istediler. Tabi bir de "Happy Hallloween" bağırışlarıyla. Hepsi birbirinden şeker. Acaba Türkiye'ye dönerken valizime minik bir çinli çocuk koyup getirsem gümrükte takılır mıyım? :D Cidden düşünüyorum yani. Bu kadar mı tatlı olur bu çocuklar ya!

11 Kasım'da Çin'de bekarlar günü olarak kutlanıyor ve Çinliler partiler düzenliyor, tabii bekar olanları. Partide sahneye bekarlar tek tek çıkıp "Ben yalnızım ve kız arkadaşım olsun istiyorum" diyolar ve kızlardan biri ben talibim diyerek sahneye çıkıyor, özelliklerini sıralıyolar ve sahneden çift olarak sarılıp iniyolar. :DBir de biz görmedik ama Çinli çocuklar kız yurtlarının önüne geçip "ben bekarım ben bekarım" diye bağırmışlar. :D Bekarlar gününe özel mağazalarda indirimlerde oluyor. Daha bakalım hangi günler gelecek :D5 yorum:

 1. Turk yemekleri yapmak icin malzeme kolay bulunuyor mu ki? O menunun yanina kisir takisir ama bulguru var bunun, salcasi var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Var var bulgur. Burada Metro var bizimki kadar lezzetli olmasada gerçi Metro'da; salçasıydı, turşusuydu, bulguruydu bulabiliyoruz. Mercimek getirmiştim yanımda mercimek köftesimi yapsam dedim ama Çinliler için mercimeğime kıyamıyorum. :D

   Sil
 2. O partiden nasıl haberim olmaz yaa.:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen hangi bekarsın bakayım. :D Adsız adsız. :P

   Sil
 3. Bu güne bayıldım.Burdaki evlendirme programının sokağa taşmış hali :)

  YanıtlaSil