23 Şubat 2012 Perşembe

In Love And War / Aşk'ta ve Savaşta!

Diğer Adı: In Love And The War
Yönetmen: Park Geon-yong
Tür: Komedi | Dram | Savaş | Melodram | Romantizm
Süre: 135dk


[Resim: photo160469.jpg]
=Konusu=
[Resim: photo160473.jpg]
Kore savaşı'nın devam ettiği dönemde, Kuzey Kore askeri Kim Jung-Woong (kim ju-hyuk) insanları özgürlüğe kavuşturmayı amaç edinmiştir fakat Güney Kore'nin bir köyünde Sul-hee(jung ryeo-won) ile karşılaştığı zaman yavaş yavaş değişmeye başlar...

1950 yılında, kırsal alanda bir köyün sakinleri, savaş söylentileri duyar. Güney Kore savaşta olsa da, Seokjeongri ülkenin diğer ucunda herşeyden habersiz uzak kırsal bir köydür. Köylülerin, köyün liderinin torunu olan Sul-hee nin düğününe hazırlandığı bir gün, Yüksek kademeli Kuzey Kore subayı Kim Jung-Woong ve askerleri köyün önünde görünürler..Askerler köyü elegeçirmek için hazırdır fakat köy sakinleri askerler oraya ulaştığında çok mutlu görünmektedirler. Jae-chun tutkuyla askerleri karşılar ve bay Baek onlara yardımcı olur. Köyün lideri ve sıcak kanlı köylüler askerleri yumuşatır ve silahsızlandırır. Ancak köylülerin tüm bu davranışları kendi güvenliklerini korumak için önceden hesaplanmış ve parçalamaya yönelik bir stratejinin parçasıdır.

Sukjungri'de, asker ve halk birbirine karışmaya başlar, ama savaş Kuzey Kore taraftarlarının ve Kuzey koreli üst düzey yetkililerin emirleriyle gizli amaçlar uğruna devam edecektir... Filmi daha yeni izledim ve taze taze yorumlamak istedim.
In Love and War filmini 5 6 ay önce indirmiş ama bir türlü izleme fırsatı bulamamıştım. İlk dakikasını açıp baktığımda beğenmemiştim ve boşuna vakit kaybı olur dediğim ve her dafasında açıp açıp kapattığım bir filmdi.
Amaaaa çok fena yanılmışım. Eğer benim gibi tereddütlü kimbiri varsa.... KESİNLİKLE İZLESİN!

Şuan ağla ağla helak oldum. Bakmayın türünde komedi demesine, tamam bir kaç yerde güldürüyor ama geneli ağlatıyor.

Filmin başındandan sonuna her dakikası mükemmel. İzlediğim Kore filmlerinden çok ayrı bir konusu vardı. Kuzey Kore askerleri Güney Kore'nin Seoul'e çok uzakta bulunan bir köyü ele geçirmesiyle başlıyor. Başta askerler köy halkına zulmetmeye kalkışsa da ve köy halkı kurnazlık yapıp onlara yoldaşlarıymış yani onların tarafına geçmiş gibi davransada beraber geçirdikleri bu 2 ay içerisinde askerlerin ve köylülerin birbirine gönül bağlamasını konu almış.
Her ne kadar düşman olsalarda savaş anında birbirlerini korudular, beraber eğlendiler ve kendileri bile farketmeden birbirlerine bağlandılar.
Filmde en çok etkilendiğim küçük dombili çocuğun ölüm sahnesi ve onun ölümünden sonra geçen her dakika her saniye...
Bu filmin bir özelliğide gerçek yaşanmış bir olay bir savaş olması... O yıllarda yaşanan olayları hayatta olan köylüler filmin sonunda anlatıyor. Baştan sonra etkileneceğiniz bir film olduğunun garantisini veriyor ve tekrar tekrar söylüyor ve listenize eklemenizi tavsiye ediyorum...
İzledikten sonra yorumlarınızı muhakkak bekliyorum. ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder